Na konstrukcje dachową stosuje się najczęściej drewno świerkowe bądź sosnowe. Drewno tych gatunków nadaje się najlepiej, ponieważ ma dużą wytrzymałość i sprężystość, a jednocześnie jest dosyć miękkie i łatwe w obróbce, ma stosunkowo małą ilość sęków.
Drewno na konstrukcję dachu powinno mieć klasę minimum C24, jest to jednocześnie najczęściej stosowana klasa drewna.
Zamiast litego drewna można używać drewna klejonego warstwowo które ma nawet o 80% lepszą nośność od zwykłego drewna konstrukcyjnego. Ma ono dużą wytrzymałość i nie wypacza się lecz ma wyższą cenę.
Drewno na konstrukcję dachu musi mieć wilgotność w drewnie litym C24 18%, natomiast w drewnie klejonym max. 12% wilgotoności.
Drewno można wysuszyć w sposób naturalny, lecz jest to bardzo czasochłonne i nieopłacalne ze względu na czas oczekiwania 2-3 lat. Dlatego nowoczesnym systemem suszenie są komory suszenia gdzie drewno jest poddane wysokiej temperaturze w szczelnie zamkniętych komorach. W trakcie suszenia komorowego drewno jest wyjaławiane, dzięki czemu nie ma żadnych zarodników owadów, pleśni czy grzybów.
Drewno czterostronnie strugane jest odporniejsze na ogień niż niestrugane: płomienie ślizgają się po jego gładkiej powierzchni. Jest też rzadziej atakowane przez owady, którym trudniej dostać się do środka elementu przez gładką powierzchnię.