W wyścigu o najwyższy na świecie budynek z drewna przoduje obecnie Australia: w dzielnicy Docklands w Melbourne, w porcie Victoria, powstał budynek Forté — dziesięciopiętrowy apartamentowiec z CLT (na zdjęciu). 760 modułowych części konstrukcyjnych, które przywieziono statkiem z Austrii, zostało zmontowanych na miejscu, co skróciło czas budowy o jedną trzecią. 23 apartamenty i cztery szeregowce mają przekonać nowych właścicieli o zaletach budynków z drewna. Już podczas samej budowy uniknięto wyemitowania do atmosfery 1400 ton CO2. Nie byłoby to możliwe, gdyby budynek wykonano ze stali i betonu. Ponieważ CLT lepiej izoluje i nie wymaga zużycia dużej ilości energii do ogrzania, mieszkańcy oszczędzają rocznie około 300 euro.
Także w Zurychu stawia się teraz na drewno. Nowy budynek wydawnictwa Tamedia, postawiony w sercu miasta na powierzchni 1000 metrów kwadratowych, został zaprojektowany przez japońską gwiazdę architektury, Shigeru Bana. Struktura nośna budynku jest kompletną nowością: system złożony z drewnianych słupów i siedmiopiętrowej konstrukcji nośnej obłożonej szkłem pełniącym rolę fasady (na zdjęciu), przez którą widać innowacyjne wnętrze budynku. Łącznie do budowy zużyto około 2000 metrów sześciennych drewna świerkowego. Elementy budynku zostały najpierw sklejone, a następnie sfrezowane z milimetrową dokładnością za pomocą maszyny CNC. Na placu budowy złożono je w pięciopiętrowe drewniane ramy, a następnie ustawiono za pomocą dźwigu.
Elementy nośne nowego wieżowca Tamedia zostały połączone bez użycia śrub i gwoździ (na zdjęciu). Jest to nie tylko szczytowe osiągnięcie techniczne – ma także symboliczne znaczenie dla charakteru budynku. W końcu wieżowce zazwyczaj budowane są ze stali i betonu — typowych materiałów nowoczesnego świata. Bilans klimatyczny budownictwa z betonu nie wygląda jednak najlepiej. Odpowiada ono za pięć do ośmiu procent rocznej emisji CO2 na świecie. „Musimy zmienić cały system” — uważa Michael Green, inicjator nowego trendu z Vancouver. – „Budowanie wieżowców z drewna nie jest trudne. Trudno natomiast jest zmienić sposób myślenia ludzi i uzmysłowić im, że wszystko jest możliwe”.