Na wielu formach można znaleźć wiele sprzecznych ze sobą informacji na temat, który gatunek drewna na konstrukcje więźby dachowej czy dom szkieletowy jest lepszy.
Jedni bronią sosny inni świerka i każdy przedstawia swoje argumenty, dlaczego jego prawda jest lepsza i że to on właśnie ma racje.
Jaki rodzaj drewna mam wybrać, który będzie lepszy?
Jako najbardziej popularne i powszechnie stosowane gatunki drewna konstrukcyjnego to świerk, sosna, jodła, rzadziej modrzew ze względu na jego wysoką cenę.
W Polskim budownictwie jako drewno konstrukcyjne do wznoszenia budynków o konstrukcji szkieletowej, jak domy szkieletowe, więźby dachowej itp. wymagane jest drewno o wytrzymałości minimum C24 to powinna być jasność, jeżeli ktoś ma jakieś obiejkcję, proponuje zapoznać się z aktualnymi przepisami (PN-EN14081-1+A1:2011 Konstrukcje drewniane — Drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym sortowane wytrzymałościowo)
W związku z powyższym, klasa C24 to nic innego jak określona norma, dotycząca w uproszczeniu m.in. naturalnych wad drewna, które są dopuszczalne, aby drewno mogło spełniać wymagania wytrzymałościowe i nadawać się do zastosowań w budownictwie. Więc zanim drewno zostanie wykorzystane do realizacji jakiegokolwiek projektu budowlanego, powinno zostać przesortowane przez wykwalifikowanego brakaża pod względem wytrzymałościowym, abyś miał 100% pewności, że Twoja konstrukcja będzie solidna i bezpieczna, a czy to będzie sosna czy świerk już nie będzie miało jakiegokolwiek znaczenia.
Drewno konstrukcyjne o klasie wytrzymałości C24 świerk, sosna czy modrze zawsze będzie miało tą samą wytrzymałość, jeżeli spełnia wymagania wyższej wytrzymałości nadaje mu się inną klasę np. klasę C30 bez względu na rodzaj gatunku drewna.
Oczywiście ktoś, kto podchodzi do sprawy nieodpowiedzialnie i kupuje tarcice w tartaku na którą nie otrzymuję żadnych dokumentów potwierdzających zgodność z jego przeznaczeniem, może mieć obawy i może nawet lepiej żeby się już chociaż sugerował tym jego gatunkiem drewna.
Jeżeli Twoja decyzja będzie oparta tylko i wyłącznie na samym gatunku drewna, a nie na jego jakości to zawsze będziesz miał obawy, niepewność i strach co się z nim stanie w przyszłości.
Podkreślam, są pewne mniejsze lub większe różnice między gatunkami, że jeden jest lepszy od drugiego. Ale jeżeli kupujemy drewno z pewnego źródła na które, otrzymasz pisemną deklarację i certyfikat z tartaku, który będzie Twoją gwarancją, że kupiłeś drewno konstrukcyjne zgodne z jego przeznaczeniem według aktualnych norm budowlanych to nie musisz się niczym przejmować i tracić czasu na analizowanie czegoś co w ogóle nie ma znaczenia.
Jeżeli chcesz być w 100% pewny, że kupujesz odpowiednie drewno konstrukcyjne to powinieneś zaopatrywać się w miejscu gdzie otrzymasz na to certyfikat i pisemną deklarację i ponadto otrzymasz materiał wysuszony do wymaganej wilgotności.
– Drewno sortowane pod względem jego wytrzymałości
– Posiadające certyfikat CE, oraz deklaracje zgodności
– suszone do wilgotności minimum 18%