W budownictwie domów jednorodzinnych nie przywiązuje się uwagi do kontroli jakości drewna stosowanego do wykonania konstrukcji. Pamiętajmy, że drewno o zbyt małej wytrzymałości możeyć przyczyną uszkodzeń konstrukcji dachu jak również całego budynku m.in.: pęknięcia tynków sufitu, membran i izolacji dachowych przez co będziemy niepotrzebnie tracić ciepło z naszego wnętrza budynku.
Zgodnie z obowiązującymi normami drewno takie powinno zostać odpowiednio sklasyfikowane pod względem wytrzymałości na zginanie. Dla budownictwa jednorodzinnego przeważnie wystarczy drewno klasy nie niższej niż C24.
Kolejnym aspektem jest odpowiednia wilgotność drewna, która nie powinna przekraczać 18%. Najlepiej zakupić tarcicę u producenta, który posiada specjalne urządzenia pozwalające prowadzić procesy suszenia termicznego w kontrolowanej temperaturze i wilgotności.
Drewno na więźbę dachową powinno być suszone. Zaletą kontrolowanego procesu suszenia drewna jest możliwość eliminacji wszystkich miejscowych wad tarcicy, gdyż uwidaczniają się one od razu po wysuszeniu. Na mokrym drewnie nie zawsze będziemy w stanie zauważyć jego uszkodzenia, osłabienia itp., które mogą ujawnić się dopiero po pewnym czasie. Pamiętajmy jednocześnie, że wymiana jakiegokolwiek elementu konstrukcji więźby dachowej jest bardzo trudna i pracochłonna.
Kolejną wadą drewna nie poddanego suszeniu jest jego duża podatność na działanie czynników biologicznych, w tym pleśni i grzybów oraz owadów. Mogą one z czasem doprowadzić do zniszczenia niektórych elementów więźby i nadmiernego ugięcia belek. Suche drewno nie jest dobrym środowiskiem dla mikroorganizmów i istnieje minimalne ryzyko zagnieżdżenia się w takiej tarcicy owadów, pleśni czy grzybów.